PANELİ GİZLEDESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ DOKUN ARA
SSD Harddisk Kullanıcılarının Dikkatine,SSD Harddisk neden bozulur, ssd harddisk ömrü, ssd harrdisk kullanımı, ssd harrdiski neler bozar, ssd harddisk arızaları, ssd harddisk kullanım ömrü
SSD Harddisk neden bozulur

SSD Harddisk Kullanıcılarının Dikkatine

SSD Harddisk Kullanıcılarının Dikkatine Bir çok bilgisayar parça üreticisi firma standart harddisk üretimi yerine artık daha küçük, neredeyse 40 katı daha hızlı ve hareketli parçalardan oluşmadığından hem sessiz çalışan hemde daha uzun ömürlü olan SSD (Solid State Disk) yani Katı Hal Disk üretimini tercih etmektedir. Doğru şekilde kullanılırsa SSD harddiskler normal harddisklere nazaran daha zor bozulmaktadır. Bu yazımda SSD harddisklerin ömrünü kısaltan başlıca sorunları ve bu sorunların üstesinden nasıl geleceğinizi anlatacağım.

SSD Harddisk Kullanıcılarının Dikkatine!

Sıcaklık Aşımları

SSD Harddisk Kullanıcılarının Dikkatine,SSD Harddisk neden bozulur, ssd harddisk ömrü, ssd harrdisk kullanımı, ssd harrdiski neler bozar, ssd harddisk arızaları, ssd harddisk kullanım ömrü

SSD Harddisk Kullanıcılarının Dikkatine; Sıcaklık yalnızca bilgisayarlar da değil tüm elektronik cihazların bozulmasında en önemli etkenlerden biridir. SSD harddisklerde arıza vermeden çalışabileceği sıcaklık aralığı 0°C ile 70°C arası olarak belirtilmektedir. Bilgisayarınızın içi temiz ise soğutma sisteminiz düzgün çalışacaktır ve işlemci 40-50°C sıcaklık değerlerine ulaşırken bilgisayar içerisindeki sıcaklık; ekran kartınız ve diğer ısınan parçalarınızın etkisi ile 30°C değerlerinde seyredecektir. Bilgisayar içi sıcaklık değerleriniz bu seviyelerde olmasına rağmen SSD harddiskinizin daha da ısınmasına sebep olabilecek farklı nedenlerde mevcut. Harddisk üreticileri SSD harddiskinize uzun süreli devam edecek büyük dosya transferleri yapılmaması konusunda özellikle uyarmaktadır. Yapılan yeni test sonuçları gösteriyor ki SSD harddiskler büyük boyutta dosya yazma işlemi gerçekleştirirken 70°C sınırını zorlaya bilmekte. Yine bilgisayarınız içi sıcaklık değerleri de ideal sıcaklık değerlerinin üzerinde ise büyük dosya yazma işlemleri SSD harddiskinizin maksimum sıcaklık değeri üzerine çıkmasına neden olacaktır. Bu durum ya arıza yapmasına ya da arıza yapmasa bile hem dosyalarınızda bozulmaya hem de SSD harddiskinizde kalıcı performans düşüşlerine sebebiyet verebilmektedir.

Yani SSD harddikinizin aşırı ısınma yüzünden bozulmaması için ard arda 20-30GB’lık dosya yüklemelerinden kaçınmanız gerekiyor. Yalnızca farklı bir depolama alanından dosya transferi işleminden bahsetmiyorum. Büyük boyutlu video kayıt ya da video encode işlemleri, büyük çözünürlükteki grafik çalışmaları gibi işlemlerinizi de ard arda yapmanız aynı soruna neden olabilmektedir.

SSD Harddisk Elektrik Kesintileri

SSD Harddisk Kullanıcılarının Dikkatine,SSD Harddisk neden bozulur, ssd harddisk ömrü, ssd harrdisk kullanımı, ssd harrdiski neler bozar, ssd harddisk arızaları, ssd harddisk kullanım ömrü

SSD Harddisk Kullanıcılarının Dikkatine; Ani elektrik kesintileri hem üzerinde işlem yapmakta olduğunuz dosyalarınızı bozabilmekte hemde SSD sürücünüzün arızalanmasına ya da performansında düşüşlere neden olabilmektedir. Yine yaşanan an bir elektrik kesintisi bilgisayarınıza da zarar verebilir. Özellikle elektrik voltajında anlık git gel durumu çok risklidir. Özellikle Türkiye de elektrikte ani gidiş geliş durumuna sık rastlanmakta, bu durumun yaşanması esnasında bazen 220v şebeke gerilimi beklenmedik şekilde daha yüksek bir değere çıkabilmekte ve bilgisayar ile diğer elektronik cihazlarınız arızalanmaktadır. Sık sık elektrik kesintisi yaşayanlar hem SSD sürücünüzü hemde bilgisayarınızı korumak için 100-150 TL gibi bir ücret ile PSU (kesintisiz güç kaynağı) alabilirsiniz. Kesintisiz güç kaynakları elektrik kesintilerinde anında devreye girerek cihazınızın elektriksiz kalmasını sağlamalarının yanı sıra voltajdaki anlık yükselme ya da düşme gibi düzensizlikleri de filtrelemekte ve arıza durumu yaşama riskinizi en aza indirmektedir.

 

SSD Harddisk Aşırı Doluluk

SSD Harddisk Kullanıcılarının Dikkatine,SSD Harddisk neden bozulur, ssd harddisk ömrü, ssd harrdisk kullanımı, ssd harrdiski neler bozar, ssd harddisk arızaları, ssd harddisk kullanım ömrü

SSD Harddisk Kullanıcılarının Dikkatine; Avrupa da teknoloji firmalarının yaptıkları testler sonucu en dengeli çalışma hızları için SSD sürücünücünüzde mutlaka %25 oranıdan boş alan olması gerektiği belirtilmekte. SSD sürücünüzde yalnızca sizin için hızlı çalışması önemli programlarınızı barındırın ve mümkün olduğunca boş alana sahip olun ya da zamanla dramatik şekilde SSD sürücünüzün yazma hızının düşüşünü izleyeceksiniz.  SSD harddisklerde boş alanın fazla olması boş bloklarında fazla olması anlamına geliyor. SSD sürücünüze yeni bir dosya yazma işlemi sağladığınızda bu boş bloklara dolu bloklar arasında kısmi rast gele boş bloklar bırakılarak, ard arda dosya yazma işlemi sağlanıyor. SSD sürücünüz deki boş alan az ise boş bloklarda parça parçadır ve yeni bir dosya yazmak istediğinizde SSD sürücünüz bu yeni dosyayı bloklara doğrudan yazmak yerine önyükleme hafızasına almak zorunda kalır ve parça parça şeklinde yeni dosyanızı bloklarına aktarır. Hem SSD sürücünüzün yazma hızı düşer hemde bu işlem ile SSD’nizi zorlamış olursunuz. Oysa aşırı dolu olmayan bir SSD harddiskte böyle sorunlar yaşamaz, SSD sürücünüzün performansına tanık olursunuz.

 

Büyük Boyutlardaki Dosyaları Ve Nadiren Kullanacağınız Dosyalarınızı SSD Sürücünüze Depolamayın

SSD Harddisk Kullanıcılarının Dikkatine: SSD harddiskler genellikle düşük kapasiteli ve normal harddisklere nazaran çok daha pahalıdır. SSD sürücünüze öncelikle işletim sisteminizi, sık kullandığınız programlarınızı, sevdiğiniz oyunlarınızı, genelde kullandığınız dosyalarınızı yüklemeniz önerilir. Büyük yer kaplayan dosyalarınız ve nadiren kullandığınız dosyalarınızı SSD sürücünüze yüklemeniz çokta mantıklı bir hareket değildir. Bazı notebooklarda tek SSD harddisk bulunabilmekte, bu şekildeki kullanıcıların ise harici bir harddisk kullanmaları ve büyük dosyalar ile sık kullanmadıkları dosyaları harici depolama birimlerinde kullanmaları yerinde bir hareket olacaktır.

 

Sürekli Dosya Yazma İşlemlerinden Kaçının

SSD Harddisk Kullanıcılarının Dikkatine; SSD’nizin ömrünü uzatmak için harddiskinize dosya yazma işlemlerini mümkün olduğunca aza indirmeniz gerekir. Örneğin, sık sık temp dosyası oluşturan internet tarayıcınızın geçiçi internet dosyaları klasörünü, internetten indirdiğiniz dosyaların indirileceği klasörü, sıkıştırılmış dosyalarınızın açılırken geçici dosyların saklanacağını konumu SSD sürücünüz yerine normal bir sürücünüze konumlandırmak işinize yarayacaktır.

 

Disk Birleştiricisini Devre Dışı Bırakın 

SSD harddisklerin üretildiği malzeme gereği belli bir dosya yazma sınırı mevcut ve defragment yani disk birleştiricisi; harddiskinizde depoladığınız aynı amaca hizmet eden dosyaları bir araya getirerek söz konusu amaca ulaşmak gerektiğinde bilgisayarınızın daha rahat şekilde dosyaları okumasını amaçlamakta. Disk birleştiricisinin etkin olması sonucu olarak harddiskinizde sık sık dosya yazma işlemleri gerçekleşecektir. Zaten SSD harddisklerin okuma yazma hızları normal bir harddiske oranla 40 katı kadar hızlı olduğundan bu işlem gereksizdir. SSD harddiskinizin ömrünü uzatmak için disk birleştirme özelliğini ve zamanlanmış disk birleştirme görevlerini kapatmanız gerekiyor.

Windows 10 Ürün Anahtarınızı Öğrenin! yazımıza da göz atın,

Tag:

SSD Harddisk neden bozulur, ssd harddisk ömrü, ssd harrdisk kullanımı, ssd harrdiski neler bozar, ssd harddisk arızaları, ssd harddisk kullanım ömrü

Hakkında Süleyman Süme

Bilgisayar bakım ve onarımı ustalık belgesi, M.E.B Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlüğü) ve TTNET Müşteri ilişkileri yetiştirme programı sertifikalarım yanı sıra Hukuk Mahkemeleri vasıtasıyla Tüketici hakları davalarında ve Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde kalan Tüketici Hakem Heyeti için bilgisayar üzerine bilirkişilik yaptım. TTNET çağrı merkezinde Joker statüsünde Modem kurulum, ADSL başvuru ve Teknik Destek brimlerinde çalıştım. Ofis uygulamaları ve İngilizce dili bilgim iyi düzeyde mevcuttur. 11820 - Teknoloji Destek Hattı yeni personeline bilgisayar eğitimi verme görevinde bulundum. Yine aynı birimde Back Office asistanı ve Teknik Destek Uzmanı görevlerinde hizmet verdim. 15 yılı aşkın süredir bilgisayar altyapılı iş yerlerinde teknik personel olarak çalışmaktayım. TTNET 2011 Mayıs ayı Müşteri Memnuniyeti (100 üzerinden 125,51 Puan ile) Türkiye birinciliği başarısı elde ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.