NFC_logo

NFC Teknolojisi (Near Field Communication – Yakın Alan İletişimi)

NFC_1

Yakın Alan İletişimi yani global adı ile NFC (Near Field Communication) olan bu teknoloji iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır. NFC iletişimi iki NFC özellikli cihazın birbirine birkaç santimetre yaklaştırılması ile sağlanır. NFC uygulamaları; ödeme ve toplu taşıma biletleri gibi temassız işlemleri, takvim senkronizasyonu veya elektronik kartvizit gibi basit ve hızlı veri transferini ve dijital içeriklere erişimi kapsamaktadır.

 

NFC_2

 

NFC hayatı kolaylaştırır! 

NFC sayesinde bilgi almak, ödeme yapmak, toplu taşımayı kullanmak ve cihazlar arasında veri paylaşımı yapmak artık çok kolay. Tek yapmanız gereken iki NFC uyumlu cihazı birbirine yaklaştırmak…

Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok cihaz ileride NFC Teknolojisi ile uyumlu hale getirilerek hayatımızı kolaylaştıracaktır. Bunlardan bazıları: Cep telefonları, turnikeler, otomatlar, parkmetreler, POS’lar, ATM’ler, ofis, ev veya garaj kapıları, kişisel bilgisayarlar, posterler…

Şüphesiz NFC’nin en çok kullanılacağı alanlardan biri de ödeme olacaktır. NFC, temassız bilet ve kartların her gün beraberimizde taşıdığımız cep telefonu gibi elektronik cihazlarda yer almasını sağlar. Böylelikle üzerinizde birçok kart taşımak yerine kartlarınızı NFC uyumlu cep telefonunuza yükleyebilir ve ödemelerinizi sadece NFC cihazınızı ödeme noktasına göstererek yapabilirsiniz.

 

 NFC’nin Kullanım Alanları Nelerdir? 

NFC uyumlu cep telefonunuz ile yapabilecekleriniz:

Temassız kart okuyucuların olduğu her yerde ödeme,

NFC_3

 

Akıllı poster veya akıllı billboard’lardan bilgi ve özel indirimler alma; kampanyalardan yararlanma,

NFC_4

 

Ulaşım, otopark, konser, maç biletlerini saklama,

NFC_5

 

Bina girişleri için kişisel bilgileri saklama,

NFC_6

 

Çektiğiniz fotoğrafı NFC uyumlu yazıcıya veya ekrana direk gönderme,

NFC_Print

 

Diğer NFC uyumlu cep telefonları ile kartvizit paylaşma

NFC_7

 

ve daha pek çoğu…

Tüm bunların yanı sıra NFC’nin kamera, televizyon, PC gibi diğer elektronik cihazlar ile iletişime geçebilen farklı uygulamaları da bulunmaktadır. NFC ile ilgili pek çok ilgi çekici fikir geliştirme aşamasındadır.

NFC_8

Bu sitede paylaşılan bilgiler KAYNAK GÖSTERMEKSİZİN herhangi bir şekilde paylaşılması yasaktır. Aksi paylaşımlarda karşılaşmamız dahilinde yasal süreç başlatılır. Sayfada yazan bilgilerin 11820 hizmeti ile ilgili bir bağlantısı yoktur. Teknoloji Destek Hattı ‘ nın bu bilgilerin doğruluğu, güncelliği, uygulanabilirliği konusunda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu bilgiler dahilinde, bu sitede paylaşılan teknik adımları uygulamak, kullanıcıların şahsi iradeleri ve sorumluluklarındadır. Bu sitede paylaşılan konularla ilgili profesyonel destek 11820 Teknoloji Destek Hattı aranarak alınabilir.

Hakkında Süleyman Süme

Bilgisayar bakım ve onarımı ustalık belgesi, M.E.B Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlüğü) ve TTNET Müşteri ilişkileri yetiştirme programı sertifikalarım yanı sıra Hukuk Mahkemeleri vasıtasıyla Tüketici hakları davalarında ve Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde kalan Tüketici Hakem Heyeti için bilgisayar üzerine bilirkişilik yaptım. TTNET çağrı merkezinde Joker statüsünde Modem kurulum, ADSL başvuru ve Teknik Destek brimlerinde çalıştım. Ofis uygulamaları ve İngilizce dili bilgim iyi düzeyde mevcuttur. 11820 - Teknoloji Destek Hattı yeni personeline bilgisayar eğitimi verme görevinde bulundum. Yine aynı birimde Back Office asistanı ve Teknik Destek Uzmanı görevlerinde hizmet verdim. 15 yılı aşkın süredir bilgisayar altyapılı iş yerlerinde teknik personel olarak çalışmaktayım. TTNET 2011 Mayıs ayı Müşteri Memnuniyeti (100 üzerinden 125,51 Puan ile) Türkiye birinciliği başarısı elde ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.