PANELİ GİZLEDESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ DOKUN ARA
Airties Air5453 Modemde Port Açmak

Airties Air5453 Modemde Port Açmak

Airties Air5453 Modemde Port Açmak Airties Air5453 modemde port,Airties port,Airties air port,Airties Air5453,Airties Air5453 Port settings,Airties Air5453 port nasıl, Air5453 port açma

Airties Air5453 Modemde Port Açmak

Airties Air5453 modemde port açmak ile radyo yayını yapmak, güvenlik kameralarınızı izlemek, evinizdeki bilgisayardan FTP dosya paylaşımı yapmak, Playstation ya da Xbox da online oyun oynamak gibi işlemler ve benzeri port açma işlemleri için Airties Air5453 Port Açma adımlarını, Güvenlik duvarını kapatmayı ve DMZ özelliğini bu yazımda adım adım anlatmaktayım.  Airties Air5453 modemde port açmak için öncelikle modeminizde internete çıkış yapan bağlantı adınızı tespit etmeniz gerekir. Tüm bu işlemleri açıklamaları ile bu yazımda öğreneceksiniz.

 

Airties Air5453 Modemde Port Açmak Bağlantı adı tespiti

Port açma işlemine başlamak için önce bilgisayarınızda yüklü olan tarayıcılardan birini açarak adres satırını temizleyin. Adres satırına 192.168.2.1 yazıp Enter tuşuna basın. Airties Air5453 modem şifresi soran bir sayfa açılır. Şifre kısmına hiç birşey yazmadan Tamam butonuna tıklayın,

airties_air5453_port_1

 

 

Airties Air5453 modemde port açmak için öncelikle modeminizde internete çıkmanızı sağlayan bağlantı adınızı tespit etmeniz gerekir. Bunun için sol menüde Internet yazısına tıklayın, sayfa ortasında pppoe ile biten yazının başında ne yazıyor ise aklınızda tutmalısınız. Örneğimizde Internet yazıyor. Örneğimizde Bağlantı durumu Bağlı değil olarak yazmakta, bu dokümanı hazırladığım modem internete bağlı değildi. Sizin modeminiz de Bağlı olarak yazacaktır.

airties_air5453_port_2

 

 

Airties Air5453 Modemde Port Açmak – NAT

Air5453 port açma işlemlerine başlayabiliriz. Sol menüde NAT başlığına tıklayın,

airties_air5453_port_3

 

 

Airties Air5453 Port özelliğini kullanabilmek için sayfa ortasında NAT Etkin kutusunu işaretleyerek Kaydet butonuna tıklayın,

airties_air5453_port_4

 

 

Airties Air5453 Modemde Port Açmak – Yeni port

Şimdi ise sol menüden Port Yönlendirme yazısına tıklayın, sayfa ortasında Port Yönlendirme Etkin kutusunu işaretleyin ve Yeni yazısına tıklayın,

airties_air5453_port_5

 

 

Yeni yazısına tıkladığınızda aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü şekilde boş alanlardan oluşan yeni bir satır belirir,

airties_air5453_port_6

 

 

Airties Air5453 Modemde Port Açmak – Port Ayarları

Geldik Airties Air5453 port açma adımına. Airties Air5453 Port ayarları aşağıda adım adım açıkladım, Port açarken bu adımları dikkate almalısınız.

  • Kural Adı : Bu alanda portunuza bir isim vermelisiniz. İlerleyen günlerde başka portlar da açmanız gerekir ise hangi port neyindi şeklinde bir karışıklığı önleyecek şekilde açacağınız porta özgü bir isim.
  • LAN IP : Portu açacağınız bilgisayar ya da cihazın yerel IP adresini buraya yazmalısınız. Örneğin; 192.168.2.100
  • Protokol Tipi : Portunuzun protokolünü seçmelisiniz. Portunuzun protokolü nedir bilmiyorsanız TCP & UDP olarak seçebilirsiniz.
  • LAN Port : Açacağınız port ne ise buraya yazın, örneğin WEB portu 80 dir.
  • WAN Portu : Açacağınız port ne ise buraya da tekrar yazın,
  • Etkin :  Etkin kutusunu işaretleyin,
  • LAN : VLAN1 seçili olmalı,
  • WAN : Yazımın başında modeminizde internete çıkmanızı sağlayan isim nedir tespit etmiştik ve bu ismi aklınızda tutmalısınız diye belirtmiştim. İşte bu alanda daha önce tespit edip aklınızda tuttuğunuz bağlantı adınızı seçiyorsunuz. Bağlantı adı genelde Internet olarak geçer ama bazı modemlerde farklılık gösterebilir.

İlgili yerleri doldurduğunuzda Kaydet butonuna tıklayarak ilk portunuzu açmış olacaksınız.

airties_air5453_port_7

 

 

İkinci bir port daha açmak için Yeni butonuna tıklayabilirsiniz.

airties_air5453_port_8

 

 

Yine boş bir satır açılır ve gerekli bilgileri az önce anlattığım şekilde doldurarak modeminizde yeni bir port daha açabilirsiniz,

airties_air5453_port_9

 

Airties Air5453 Modemde Port Açmak – DMZ

Airties Air5453 port açma işlemini yaptınız ancak portlarınız çalışmadı ya da düzgün çalışmadı. Bu durumda DMZ özelliğini etkinleştirmek de sorununuzu çözebilir.

Modeminizde sol menüde yine NAT başlığı altında yer alan DMZ başlığına tıklayın, sayfa ortasında DMZ Etkinleştir kutusunu işaretleyin, LAN Birimiz alanında VLAN1 seçili olması gerekir, WAN Arayüzü alanında modeminizin internete çıktığı bağlantı adını (yazımın başında tespit ettiğimiz) seçin, IP Adresi alanında Yazınız kısmına port açmak istediğiniz bilgisayar ya da cihaza ait yerel IP adresini 192.168.2.x şeklinde yazın ve Kaydet butonuna tıklayın. Bu işlemi yaptığınızda DMZ etkinleştirdiğiniz IP adresindeki bilgisayar ya da cihaz için tüm portları açmış olursunuz. Tüm portları açması yüzünden DMZ sorununuz çözebilir fakat bu da bir güvenlik açığıdır.

airties_air5453_port_10

 

 

Airties Air5453 Modemde Port Açmak – Firewall

Açtığınız portlar düzgün çalışmadıysa sorununuzu çözecek bir diğer adımda Firewall yani Güvenlik duvarı seviyesini düşürmek ya da olduğu gibi iptal etmektir.

Sol menüde FIREWALL yazısına tıklayın, sayfa ortasında Firewall Devre Dışı seçimini yapın ve Kaydet butonuna tıklayın.

airties_air5453_port_11

Etiketler: Airties Air5453 Port forward, Airties Air5453 Port kontrol

Bir önceki TP Link TD W9970 Modemde Port Açma yazımda ilginize çekebilir…